reklama
kategoria: Technologie
20 listopad 2024

Fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie

zdjęcie: Fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie / v49077485
v49077485
Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie – ocenił w środę w Krakowie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jego zdaniem rozbudowywana na AGH technologia będzie mogła mieć zastosowanie w medycynie i ochronie środowiska.
REKLAMA

"Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela" – stwierdził w środę na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Krzysztof Gawkowski.

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie fabryk sztucznej inteligencji powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

"Cyfronet dzisiaj w mocy obliczeniowej jechał samochodem osobowym, a pieniądze, które zapewni rząd na fabrykę sztucznej inteligencji, pozwolą na to, żebyśmy się przesiedli do samolotu. Podróż samochodem a samolotem - taka różnica w mocy obliczeniowej. Fabryka sztucznej inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie" – stwierdził minister cyfryzacji.

Fabryka AI ma być centrum badawczo-rozwojowym, które pozwoli rozwijać, współtworzyć, testować i wykorzystywać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji. Zdaniem szefa Ministerstwa Cyfryzacji efekty inwestycji znajdą zastosowanie m.in. w medycynie czy ochronie środowiska.

"Dzięki lepszej analizie np. pogody będzie można przeciwdziałać szybciej powodzi, jeżeli taka by przyszła. Pracujemy tutaj już dzisiaj, a będziemy pracować jeszcze mocniej nad tym, żeby szybciej wprowadzać leki niezbędne do życia człowieka. Dzięki prowadzonym tutaj obliczeniom będziemy ratować życie człowieka, również m.in. szybciej wykrywając raka. (…) Będziemy pracowali nad szybszą analizą zdjęć satelitarnych. Pozwolą one na ochronę środowiska, ale wesprą również rolnictwo - będzie można lepiej wykorzystywać tereny rolne, będzie można wskazywać, jakie są potrzeby na tych terenach rolnych, jak je dzisiaj dobrze gospodarować" – wymieniał minister.

Jego zdaniem rozwój tej technologii przyczyni się również do "suwerenności technologicznej Polski".

Obecni na konferencji przedstawiciele uczelni - rektor prof. Jerzy Lis oraz zastępca dyrektora Cyfronetu ds. komputerów dużej mocy Marek Magryś przypomnieli, że działający obecnie w Cyfronecie superkomputer Helios notuje się w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie. Fundamentem Fabryki AI ma stać się nowy komputer.

"W tym momencie możemy dać więcej, pozwolić rozwijać nowe, szybsze narzędzia, które pozwolą nam nie tylko dogonić tych, którzy są zaawansowani, ale po prostu być w czołówce" – ocenił rektor AGH. Jego zdaniem rozwój AI jest niezbędny dla dalszego rozwoju cywilizacji, ale także m.in. kształcenia studentów. "Nie będzie edukacji w informatyce, bumu edukacyjnego na uczelniach, jeżeli nie będziemy mieć takich narzędzi" - zwrócił uwagę.

Realizacja projektu ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2025 r. AGH otrzyma na budowę Fabryki AI prawie 70 mln zł rządowej subwencji. Projekt współfinansuje Komisja Europejska. (PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nisko
7.7°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nisku

kiedy
2025-02-02 17:00
miejsce
Niżańskie Centrum Kultury Sokół,...
wstęp biletowany